Şırnak Haber

   

Anasayfa   I   İletişim   I   Şikayet Dilek   I   Açılış sayfası yap   I    Sık kullanılanlara ekle  

   

 Kızılay'ın Araçları Habur'da    Başbakan Yıldırım, Şırnak'ta Üs Bölgesini Ziyaret Etti     Kuzey Kore 'teröre destek veren devletler listesine' eklendi    METİNERDEN REZA YORUMU..    “KİTAP VE YAYINAĞACI ÜZERİNE…!”    Erdoğan'dan IKBY'ye: Kerkük'ün tarihinde siz yoksunuz; bedel ödeyeceksiniz    Kerkük - Musul hayalleri maceradır  

 
   
 
        Güneydoğu
        Türkiye
        Dünya
        Politika
        Ekonomi
        Eğitim
        Spor
        Sağlık
        Bilim Teknoloji

 

 

        Çok Okunalar

  “KİTAP VE YAYINAĞACI ÜZERİNE…!”

  Başbakan Yıldırım, Şırnak'ta Üs Bölgesini Ziyaret Etti

  Kuzey Kore 'teröre destek veren devletler listesine' eklendi

  METİNERDEN REZA YORUMU..

  Kızılay'ın Araçları Habur'da

 

 

Şırnak’ın Eğitimdeki Parlayan Yıldızı: ‘Şenoba YİBO’

 

25.8.2008 10:39:57

Eğitim Hayatına Başladığı Günden Bu Güne Büyük Bir Başarısı Olmayan Şenoba Beldesinde Bulunan Şenoba Org. Edip Başer Y.İ.B.O. 2007-2008 Eğitim-Öğretim Yılında Elde Ettiği Başarılarla, Eğitimde Şırnak’ın Yükselen Yıldızı Haline Gelerek OKS ve SBS Sonucunda Şırnak Genelinde Birinci Oldu. Şenoba Org. Edip Başer Y.İ.B.O, 2007-2008 Eğitim ve Öğretim Yılında Mezun Ettiği 83 Öğrencisinden 64’ünü Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Meslek Liselerine Yerleştirerek Çok Büyük Bir Başarı Elde Etti. Ayrıca Sportif Alanda Da Büyük Başarılar Göstererek Voleybol ve Basketbol Dalında İl Birincisi Oldu. Şenoba YİBO Müdürü Bahtiyar Çelik; “Hiçbir Şekilde Sınav Bilinci Olmayan, Köylerinden, Tarlalarından Çobanlıktan Aldığımız, Dershanenin Ne Olduğunu Bilmeyen Bu Yavrularımız, Kurmuş Olduğumuz Öğretmen Kadrosu İle ve Biraz Sevgi, Fedakarlık ve İlgi İle Bizlere Bir Yıllık Çalışma İle Nasıl Başarılı Olunacağını Gösterdiler.”

 

 

           ŞIRNAKHABER - 2002 Yılında eğitim ve öğretime açılan Şenoba YİBO, bu güne kadar  bölgedeki öğrencilere hizmet veriyor. 6 yıllık geçmişi olan Şenoba YİBO’da daha önce OKS ’de başarı göstererek Fen Liseleri, Anadolu Liseleri veya Anadolu Öğretmen Liselerini kazanan öğrenci çıkmamıştı. Fakat bu sene yapılan çalışmalar sayesinde 3 öğrenci Anadolu Öğretmen Lisesine,1 öğrenci Kuleli Askeri Lisesine, 31 öğrenci Anadolu Lisesine, 21 öğrencide çeşitli Anadolu Meslek Liselerine ve 8 öğrenci de düz liseye yerleşti.

Şenoba Yatlı Bölge Okulu ( YİBO) Müdürü Bahtiyar Çelik,  “2007-2008 eğitim ve öğretim yılında mezun ettiği 83 öğrencisinden  64’ünü Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Meslek Liselerine  yerleştirdik.Ayrıca sportif alanda da büyük başarılar göstererek voleybol ve basketbol dalında il birincisi olduk. 2002 Yılında eğitim ve öğretime açılan okulumuz, bu güne kadar bölgemizdeki öğrencilere hizmet vermektedir. 6 yıllık geçmişinde okulumuzdan bu güne kadar  OKS’de başarı göstererek Fen Liseleri, Anadolu Liseleri ve Anadolu Öğretmen Liselerini kazanan öğrenci çıkmamıştır. Fakat  2007-2008 eğitim öğretim yılında  Uludere İlçe Kaymakamız Sayın Barış Cansu Aktan ile birlikte  yaptığımız  çalışmalar sayesinde 3 öğrencimizi Anadolu Öğretmen Lisesine,1 öğrencimizi Kuleli Askeri Lisesine, 31 öğrencimizi Anadolu Lisesine, 21 öğrencimizi çeşitli Anadolu Meslek Liselerine ve 8 öğrencimizi de düz liseye yerleştirdik” dedi.

YİBO Müdürü Çelik; “2006 yılında ilçemizde göreve başlayan ilçe kaymakamımız Sayın Barış Cansu Aktan, bu bölgedeki geri kalmışlığın ve bir çok sorunun insanların cahilliğinden kaynaklandığını, bu sorunların düzeltilebilmesi için en önemli yolun eğitimden geçtiğini söyleyerek, ilçemizdeki okullara ve eğitime büyük önem vermiştir. İlçemiz eğitimde bundan önceki yıllarda Şırnak genelinde hep son sıralarda idi. Bu durumun düzeltilebilmesi ve ilçemizdeki eğitim başarısının yükseltilebilmesi için İlçe Kaymakamımız Sayın Barış Cansu Aktan ile birlikte bir proje geliştirildi. Bu proje kapsamında ilçemize bağlı bütün köylere 2007 Ağustos ayının kavurucu sıcağında  tek tek gidilerek öğrenci taramaları yapıldı. Okumaya hevesli ve gayretli öğrenciler tespit edildi. Bu öğrencilerin  aileleri ile görüşerek, uzun çabalar sonucunda ailelerin büyük bir çoğunluğunu , çocuklarını okulumuza göndermeleri konusunda ikna ettik” dedi.

      

       Çelik; “2007-2008 Eğitim – Öğretim yılı başında uzun uğraşlar sonucunda ailelerini ikna ederek kayıtlarını yaptığımız öğrencilerimizin okulumuzda rahat ederek başarılı olabilmelerini sağlamak amacı ile birçok çalışma yapıldı.Öncelikle öğrencilerimizin başarılı olabilmeleri için Kaymakam Bey’in  katkıları ile ana derslerden (Türkçe,Matematik,Fen-Teknoloji,Sosyal Bilgiler) sinevizyon ile sunum yapılabilen  branş sınıfları oluşturuldu. Bu derslerin müfredat Cd leri alınarak derlerin görsel olarak işlenmesi sağlandı.Yine kaymakamlığımızın desteği ile öğrencilerimize sınavlara hazırlanabilmeleri için konu anlatımlı kitaplar,soru bankası kitapları alındı.Öğrencilerimize deneme sınavı yapabilmek için denemeler ayarlandı.Bütün derslerden her ders sonunda öğrencilerin çözmeleri için yaprak testler bastırıldı.Öğrencilerimiz 2 hafta da bir  deneme sınavına tabi tutularak sınavlara hazırlandılar.İlk yapılan deneme sınavında öğrencilerimizin durumlarının çok iyi olmadığını gördük.Fakat öğretmenlerimizin yaptığı özverili çalışmalar sayesinde öğrencilerimizin başarısı eğitim-öğretim yılı boyunca artış gösterdi ve  OKS ve SBS sonucunda okulumuz Şırnak  genelinde  ilk sıraya yükseldi” dedi.

YİBO Müdür Baytiyar Çelik, “Öğrencilerimiz  için yapılan en önemli çalışmalardan biriside, derslerdeki başarılarının  yanında, davranış yönünden de iyi yetişmeleri ve bilinçli insan olmaları için,okulumuzun pansiyon binasında kullanılmayan bölümleri onarımdan geçirilerek ve buralara mobilyalar alınarak ev ortamını aratmayacak   şekilde öğrencilerimizin severek zaman geçirebileceği,rehberlik ve dinlenme odalarının oluşturulması oldu.Bu odalarda hafta içi her akşam öğrenciler görevli öğretmenlerimiz nezaretinde  rehberlik çalışması yaptılar.Bu çalışmaların öğrencilerimizin davranışları üzerinde çok olumlu etkileri olmuştur.

 Bu çalışmaların yanın da öğrencilerimiz sosyalleşmeleri adına bir çok alanda çalışmalar yapıldı.Bunlardan en önemlileri kurduğumuz voleybol,basketbol,badminton ve masa tenisi takımlarımızdır.Bunlardan voleybol ve basketbol takımlarımız il birincisi oldular ve bölge şampiyonasında Şırnak ilini başarı ile temsil ettiler . Masa tenisi takımımız da  il üçüncüsü olmuştur.Bingöl’de yapılan basketbol bölge şampiyonasında okulumuz 4. olarak ilimizi başarı ile temsil etmiştir.Siirt’te yapılan voleybol bölge şampiyonasında ise ilimizi temsil eden  okulumuz  bölge 2. olarak Şırnak tarihinde ilk defa Türkiye Şampiyonası Yarı finaline katılma hakkı elde etmiştir ve Kayseri’de yapılan Türkiye şampiyonası yarı finallerinde Şırnak’ı başarı ile temsil etmiştir” dedi.

Çelik, “Öğrencilerimizin başarısında yapılan yatırımların verimli bir şekilde  kullanılabilmesi için idarecilerimiz  ve öğretmenlerimizin  gayret ve çabası en önemli etkenlerdendir.Bu gayret ve özveriyi gösterecek öğretmen kadrosu oluşturulduğu ve destek sağlandığı takdirde başarının yakalanmaması mümkün değildir.Öğretmenlerimiz sadece ders saatlerinde değil,ders dışında akşam etütlerinde,ve hafta sonları da öğrencilere özel ders verdiler” diye açıkladı..

Çelik, Hiçbir  şekilde sınav bilinci  olmayan,köylerinden, tarlalarından,çobanlıktan aldığımız, dershanenin  ne olduğunu bilmeyen bu yavrularımız,kurmuş olduğumuz öğretmen kadrosu ile ve de biraz sevgi,fedakarlık ve ilgi ile bizlere bir yıllık çalışma ile nasıl başarılı olunacağını göstermişlerdir. Burada bu sistemin oluşmasının mimarı olan başta Sayın Kaymakamımız Barış Cansu Aktan olmak üzere, projenin başarıya ulaşmasında gece gündüz çalışan idareci arkadaşlarıma ve tüm öğretmen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.Bizlere destek sağlandığı sürece  sadece ilde değil, bölge ve Türkiye genelinde Eğitimde söz sahibi olacağımıza canı gönülden inanıyoruz.Bu başarıda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

 

        Yorumlanan Haberler

 

        Şırnak'ta Hava Durumu

ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU

 

        Yararlı Linkler

T.C.Kimlik Numarası

Emekli Sandığı İşlemleri

Vergi Kimlik No.

SSK İşlemleri

BAĞKUR İşlemleri

Resmi Gazete

 

        Site İçi Arama

 

        Ziyaretçi Sayımız

2057206

 

 
 
 
 

 

Gelişen Şırnak Haber

Adres: Atatürk Mah. Bayındırlık Eski Binası Tel-Faks :+90 486 216 58 88 Merkez / ŞIRNAK - Türkiye
© Copyright Şırnak Haber 2004 Tasarım:Faruk GÜNEŞ

Şırnak Haber