Şırnak Haber

   

Anasayfa   I   İletişim   I   Şikayet Dilek   I   Açılış sayfası yap   I    Sık kullanılanlara ekle  

   

 TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK     MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    “TEFECİLER VE TEFE TÜFE ÜZERİNE…!”EDİ BESE…!    FİNAL FARKI...  

 
   
 
        Güneydoğu
        Türkiye
        Dünya
        Politika
        Ekonomi
        Eğitim
        Spor
        Sağlık
        Bilim Teknoloji

 

 

        Çok Okunalar

  TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

 

 

'Çift dilli eğitim mümkün'

 

19.12.2010

'Çift dilli eğitim'' üzerine Sabancı Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, iki dille eğitim gören öğrencilerin daha başarılı olduğu ortaya çıktı.Araştırma içinde yer alana akademisyenlerden Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Müge Ayhan Ceyhan, mümkün olan bu model için Türkiye'nin önyargılardan arınarak, doğru bir alt yapı ile bunun hayata geçilebileceğini dile getirdi.

 

 BDP'nin "iki dilli yaşamı yasaları beklemeden hayata geçireceğiz" açıklamasının ardından kamuoyunda birçok çevre tarafından tartışılan anadilde eğitim gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Eğitim Reformu Girişimi (ERG), "Türkiye'de Çift dillilik ve Eğitim: Sürdürülebilir Çözümler için Atılması Gereken Adımlar" başlıklı politika notunu 8 Aralık 2010'da kamuoyuyla paylaştı. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye için bir avantaja dönüştürülebilecek olan iki dilde eğitim gören öğrencilerin başarısı daha fazla. Prof. Dr. Üstün Ergüder tarafından yürütülen araştırmanın içinde yer alan akademisyenler arasında Dr. Müge Ayan Ceyhan ve Dilara Koçbaş bulunuyor. ERG için hazırladığı Çift dillilik ve Eğitim raporu ve Türkiye'de ve yurt dışında yapılmış çalışmaların yanı sıra Ekim 2009-Kasım 2010 döneminde ERG tarafından düzenlenen ve ağırlıklı olarak akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir araya getiren toplantılardaki tartışmalardan oluşuyor.

Proje içinde yer alan Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Müge Ayhan Ceyhan, araştırmanın içeriğini ve sonuçlarını değerlendirdi. Toplumdaki önyargıların çift dilli eğitimi engellediğini belirten Ceylan, bu önyargıların giderilmesi için konunun daha fazla tartışılması gerektiğinin altını çizdi.

'Zikredemediğimiz dilleri tartışmaya başladık'

Yapılan araştırmalarda Türkiye'de farklı dillere karşı olumsuz önyargıların ortaya çıktığını ifade eden Ceyhan, toplumda var olan önyargılar nedeniyle azınlıkta olan dilin arka plana itildiğini belirtti. "Toplumda hâkim olarak kullanılan dil dışındaki dillere saygı gösterilmiyor. Bu yargıyı haklı çıkarmak içinde o dilin eksikliklerin olduğu savunuluyor. Ama bu düşünce kesinlikle bilimsel değildir" diyen Ceyhan, bu düşüncenin bilimsel dayanaklara ters düştüğünü kaydetti. Bir diller arasında 'aktarım' ilkesi olduğunu ifade eden Ceyhan, "Birinci dilden ikinci dile çocuk aktarım yapabilir ve her iki dilde de üst düzeyde okur-yazarlık gelişir" dedi. Farklı dillere karşı var olan önyargıların normalleşmesi için dillerin daha fazla konuşulması ve duyulması gerektiğini ifade eden Ceyhan, bunun ülkedeki yargıların kırılması için çok önemli olduğunu belirtti. Düne kadar adı bile zikredilmeyen dillerin bu gün ülkede tartışılmaya başladığını söyleyen Ceyhan, farklı dillerin görünür kılındığı oranda çift dilli eğitimin o kadar erken hayata geçilebileceğini belirtti.

'Ayrımcı ifadelerin yer alacağı Kürtçe eğitim sonuçsuz kalır'

Kürtçe çıkarılacak kitapların önemine vurgu yapan Ceyhan, çocuklara verilecek eğitimin yanında çizgi filmlerde yerel kişi isimlerinin kullanılması ve iki dilli kitaplarla çocukların dünyasına girmenin daha kolay olacağını söyledi. Çift dilli eğitimde alt yapının üzerinde çok durulması gerektiğini ifade eden, Ceyhan, doğru pedagojik koşullarda eğitimin doğru bir şekilde verilmemesi durumunda çalışmanın olumsuz sonuçlara yol açacağını kaydetti. Ceyhan, Milli Eğitim'in hazırlayacağı müfredatta dikkat edilmesi gerektiğini aktararak, "Kürtçe müfredatta ayrımcı ifadeler bulunduğu takdirde bu bizi bir yere götürmez. Onun için hazırlanacak müfredata dikkat edilmesi gerekir" dedi. Bu konuda dünyadaki örnek ve eğitim modellerinin de incelenmesi gerektiğinin altını çizen Ceyhan, dünyada uygulanan çift dillilik modellerinin kendi bağlamlarında ele alınması gerektiğini ifade etti.

'Dünyada çift dilli eğitime örnek modeller var'

Dünyada uygulanan çift dilli eğitim modellerinden örnekler veren Ceyhan, "Birinci model, 'çift yönlü' dediğimiz bir eğitim uygulamasıdır. Öğrenci birinci dilinde ve ikinci dilinde eğitime aynı zamanda başlıyor. Bu eğitim modeli Amerika'da İspanyol çocuklar için uygulanıyor. Bir hafta İngilizce dilde eğitim verilirken ikinci hafta İspanyolca. Ama ikinci hafta bir hafta öncesinin tekrarı değil devamı oluyor. Çift dilli eğitim modelinde geçişli eğitim modeli de ikiye ayrılıyor. Çocuklara birinci dilde eğitim veriliyor, sonra ikinci dil devreye giriyor ve eğitim ikinci dilde devam ediyor. Bu model Hollanda'da Türk öğrencilerin eğitimi için uygulanıyor. Ama dikkat edilmesi gereken bir nokta var bu modelde asimilasyon politikası var. Çünkü çocuğun ana dilinde eğitim görmesi için değil toplumda egemen olan ikinci dilin öğrenilmesi için birinci dil araç olarak kullanılıyor. Böyle bir eğitim modeli yanlıştır. Geçişli eğitim modelinin ikinci yöntemin ise birinci dille başlanan eğitimde birinci dil eğitimi kesilmiyor ve iki dil beraber öğreniliyor. Bu şekilde iki dil içinde okuma becerisi kazandırılıyor" şeklinde konuştu. DİHA

 

 

        

Bu habere 0 adet yorum yapıldı.

   Diğer Başlıklar

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA... 10.5.2019
  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU. 10.5.2019
  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA... 10.5.2019
  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU. 10.5.2019
  “TEFECİLER VE TEFE TÜFE ÜZERİNE…!”EDİ BESE…! 10.5.2019

        Yorumlanan Haberler

 

        Şırnak'ta Hava Durumu

ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU  ŞIRNAK'TA HAVA DURUMU

 

        Yararlı Linkler

T.C.Kimlik Numarası

Emekli Sandığı İşlemleri

Vergi Kimlik No.

SSK İşlemleri

BAĞKUR İşlemleri

Resmi Gazete

 

        Site İçi Arama

 

        Ziyaretçi Sayımız

2277803

 

 
 
 
 

 

Gelişen Şırnak Haber

Adres: Atatürk Mah. Bayındırlık Eski Binası Tel-Faks :+90 486 216 58 88 Merkez / ŞIRNAK - Türkiye
© Copyright Şırnak Haber 2004 Tasarım:Faruk GÜNEŞ

Şırnak Haber