Gelişen Şırnak'ın Güçlü Sesi...Şırnak Haber  

Şırnak Haber

   

Anasayfa   I   İletişim   I   Şikayet Dilek   I   Açılış sayfası yap   I    Sık kullanılanlara ekle  

   

 TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK     MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...    MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.    “TEFECİLER VE TEFE TÜFE ÜZERİNE…!”EDİ BESE…!    FİNAL FARKI...  

 
   
 
        Güneydoğu
        Türkiye
        Dünya
        Politika
        Ekonomi
        Eğitim
        Spor
        Sağlık
        Bilim Teknoloji

 

 

        Çok Okunalar

  TOKİLERİN KURA ÇEKİM TARİHİ BELİRLENMELI ARTIK

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

  MUSİAD'TAN AÇIKLAMA...

  MAÇ TARİHİ BELLİ OLDU.

 

Kötülük

 

28.7.2011 20:15:32

 

 

 

Tabiatın en önemli varlığı insandır, tabiatın başka hiçbir veçhesinde görülmeyen özellikler insanoğlunun sırtına yüklenmiştir.

İnsanı çıkartıp geri kalanına baktığınızda şaşırtıcı derecede “basit” bir döngünün “vahşet” üzerinden döndüğünü görürsünüz.

Hayvanların ve bitkilerin varlığında büyük bir estetik yaratıcılık vardır ama o estetiğe uygun bir derinlik yoktur.

Yaratıcının, “zanaatkarlığının” eseridir insanın dışında kalan tabiat.

Ama insan, yaratıcının “dehasının” görkemli yansımasıdır.

Paletindeki renkleri hayvanlar ve bitkiler için cömertçe kullanmış, yedi renk ve iki çizgiden muhteşem bir görsellik yaratmıştır.

İnsanı yaratırken ise “görsellikten” ziyade “derinliğe” önem vermiş, “ruhunu” insanın zihnine üfleyerek, evrenin sonsuz karmaşasını küçücük bir insanın zihnine yerleştirmiş, neredeyse bütün bir evreni insan ruhunun içine sığdırmıştır.

Tabiatın belki de en gösterişsiz, en çelimsiz, en dayanıksız yaratığı, bu zayıf bedende bütün bir evreni taşır.

İnsan kadar zaaflı ve insan kadar kudretli başka hiçbir canlı yoktur yeryüzünde.

Güçsüz bir bedende bütün bir evreni taşımak, insana verilmiş en büyük ödül ve yaratıcının o alaycı eşitlik anlayışının sonucu en büyük cezadır.

Bu büyük armağanla gelişir ama bu armağanın ağır yükünü taşımakta zorlanırız.

Tabiatın içinde rastlayamayacağınız iyilik, kötülük, günah, sevap, yazı, rakam, ahlak, sanat, inanç, fikir sadece insan zihninde ortaya çıkar.

Koca bir tabiatın bir kefesine konduğu terazinin diğer kefesini tek başına dolduran, sadece insan zihninin bu parlak ve zehirli yüküdür.

İnsan, tek başına tabiatın dengesini zihinsel varlığıyla sağlar.

Bütün bir evreni kendi zihninin derinliklerinde taşımak, tabiatın neredeyse bütün çelişkilerini kendi ruhunda barındırmak, iyilikle kötülük, vahşetle şefkat zıtlıklarının gelgitlerinde çırpınmak, çıkarcılıkla fedakârlığın çarpışmalarını sürekli yaşamak, vicdanla vicdansızlığın birbirine yapıştığı ruhsal eklemlerin sarsıcı ağrılarını çekmek, içimizi büyük bir savaş alanına çevirir, kendi kendimizle dövüşür, kendi kendimizle mücadele ederiz, kendimize yenilir, kendimizi yeneriz.

Yaratıcının, yarattığı bütün dâhilere de bir parçasını verdiği o “yaratıcılığının kudretini” her an görmek isteğinin “zorlayıcılığı”, bütün yarattıklarını bir imtihandan geçirip, onların kazandığı her imtihanda kendi dehasının eserini görmek arzusu, ruhumuza üflenen karmaşanın daha “koyu” renklerine, daha “karanlık” yanlarına ne yazık ki daha fazla bir çekicilik katmıştır.

Biz hep kötülüğe, çıkarcılığa, bencilliğe, haksızlığa doğru meylederiz ve bu zaafımızı biliriz, bu zaafımızı yenemez ama bu zaafın acısını çekeriz, bunu dengeleyebilmek için de insancın, ahlakın, düşüncenin ağır çıpalarını ruhumuzun sularına bırakırız ki varlığımız karanlığın büyük bir zevk ve tatmin vaat eden okyanuslarına iyice batıp kaybolmasın.

Cennetle cehennemi, melekle şeytanı yaratan kudret bu kadarla da yetinmez, bizim kötülüklerden kurtulmak için sarıldığımız ipleri istediğinde birer zehirli yılana çevirip, bizi en güvendiğimiz yerden bir kere daha vurarak, bir de o imtihandan geçmemizi ister.

Bir bakarsınız ki insanın kendi vahşetinden kurtulmak için sığındığı, kendi adaletsizliğinden kurtulmak için yardım istediği “inanç”, korkunç bir silaha, büyük bir vahşete dönüşmüş.

“İnançlı” olduğuna iman eden bir insan, yeterince “inançlı” bulmadığı insanları öldürmeye koyulmuş, bu en büyük günahı bir “sevap” sanmaya başlamış, ağzını dayadığı “iyiliğin” berrak sularından bir anda kan içer olmuş.

Ahlak için “ahlaksızları” , iyilik için “kötüleri” cezalandıracağım derken ahlaksızlığın ve kötülüğün uçurumlarına düşmüş.

Evrenin kötülük kasırgaları içindeki o güvenli iyilik vahalarına geldiğimizde bile dikkatli olmamızı ister bizi yaratan kudret, bizi haklılıkta, iyilikte, ahlakta da imtihandan geçirir, kötülüklerden korunmaya çalışırken “iyiliklerden” de korunmamız gerektiğini fark etmemizi bekler.

Onun için ruhumuza “tevazuu” üfler, bizi kötülükten olduğu kadar iyilikten de, ahlaksızlıktan olduğu kadar ahlaktan da koruyacak olan “tevazudur”, çünkü her haklılık, her iyilik, her ahlaklılık, biz kendimizi “en iyi”, “en doğru”, “en haklı” görmeye başladığımızda birden zıddına döner.

Tevazuu kaybettiğinde seni kötülükten koruyacak her “iyilik” büyür, kabarır ve ruhunu zehirler, herkesten daha “iyi” olduğuna inanamaya başladığında herkesten daha kötü olursun, cinayet sadece kötülükten beslenmez, ne yazık ki bu büyük karmaşanın oyunlarından biri cinayetlerin çoğunlukla “iyilikten” kaynaklanmasıdır.

Tevazuu kaybetmiş iyilik, inanç, haklılık, ahlak, insana cinayet işletir.

Büyük katillerinin çoğunun harcında, cinayetleri ölçüsünde büyük bir “iyilik” vardır.

Biz bu zayıf bedende bütün bir evreni, semai bir karmaşayı, cennetle cehennem kadar görkemli zıtlıkları taşıyoruz, bu hayat denen imtihanda en güvenli sandığımız zeminler bile kaygandır, en sağlam sandığımız bağlar bile zayıftır, iyilikler bile büyük kötülükler yaratır.

Panzehirin bile zehre dönüşebildiği bu kâinatta, sahip olduğumuz en büyük güç, bize “Ben kimseden daha iyi, kimseden daha haklı, kimseden daha güçlü değilim” dedirten tevazudur, onu kaybettiğimizde hepimiz birer katil oluruz.

 

 

        

Bu yazıya 0 adet yorum yapıldı.

 

   Diğer Yazılar                                             Yazarın Tüm Yazıları..>>

  “FETÖ'CÜ DENİLİP GEÇİLECEK BİR İŞ DEĞİL BU" 18.7.2016 14:28:13
  KÜRTLERE SAYGI GÖSTERMEYECEKSENİZ, AYRILIN! 12.10.2014 15:44:03
  No pasaran… 12.9.2014 00:46:48
  Ecdat 29.11.2012 01:18:44
  aynalı salon ve pastane 17.11.2012 02:17:58
  Kürtler ve para 7.10.2012 02:11:37
  lkollü içki ve gazoz 20.9.2012 04:39:33
  Delirme 21.8.2012 03:19:35
  Ordu ve Şemdinli 3.8.2012 16:39:51
  Kürdistan 1.8.2012 17:15:20
        Yorumlanan Haberler

 

        Şırnak'ta Hava Durumu

CİZRE'DE HAVA DURUMU  CİZRE'DE HAVA DURUMU  CİZRE'DE HAVA DURUMU

 

        Yararlı Linkler

T.C.Kimlik Numarası

Emekli Sandığı İşlemleri

Vergi Kimlik No.

SSK İşlemleri

BAĞKUR İşlemleri

Resmi Gazete

 

        Site İçi Arama

 

        Ziyaretçi Sayımız

2328080

 

 
 
 
 

 

Gelişen Şırnak Haber

Adres: Atatürk Mah. Bayındırlık Eski Binası Tel-Faks :+90 486 216 58 88 Merkez / ŞIRNAK - Türkiye
© Copyright Şırnak Haber 2004 Tasarım:Faruk GÜNEŞ

Şırnak Haber